Logo-1
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

حتما برای شما اتفاق افتاده که حاضر شده اید برای خرید کالایی به مکانی دور تر از محل زندگی و کسب و کارتان مراجعه کنید و حتی کالا را گران تر خرید کنید و بعد که دوستان واطرافیان از شما پرسیدند که چرا از نزدیک محل زندگی یا کسب و کارتان خرید نکرده اید در جواب گفتید” از فروشنده اش خوشم نمیاد”
یا وارد یک فروشگاه و مغازه ای شده اید هنوز کامل وارد نشده اید فروشنده ای آمده و میگه” سلام بفرمایید چیزی لازم داشتید” و اون موقع شما گارد گرفته اید.
به راستی دلیل این اتفاقات چیست؟
اگر عمیق تر موضوع را بررسی کنیم دلیل این اتفاقات این است که فروشنده نتوانسته با ما ارتباط موثر و اثر بخشی  برقرار کند و ضعف فروشنده در برقراری ارتباط موثر باعث ایجاد این چنین مشکلاتی شده است.
در این مقاله قصد داریم تعریف کنیم ارتباط موثر در فروش یعنی چی؟ و چرا اینقدر اهمیت دارد.

ارتباط موثر چیست؟

قبل از اینکه ارتباط موثر را تعریف کنیم ابتدا ارتباط را تعریف می کنیم.
ارتباط فرایندی است که در آن فرستنده پیام خود را از طریق یک کانال ارتباطی به گیرنده(طرف مقابل) انتقال می دهد که این کانال ارتباطی می تواند از طریق صحبت، پیامک، نامه، ایمیل، تلفن و…. باشد.

ارتباط موثر یعنی

ارتباطی که در آن گیرنده( طرف مقابل)  باحداکثر دقت و توجه پیام شما را درک کرده باشد،این پیام در او اثر گذاشته و باز خورد و عکس العملی از او به همراه داشته باشد و در نهایت طرفین به یک درک مشترک ،تغییر رفتار و کسب اطلاعات رسیده باشند.
اولین قدم برای یک فروش موفق برقراری ارتباط موثر است. در فروش هدف از برقراری ارتباط موثر نفوذ در دل مشتری، تغییر الگوی ذهنی مشتری(درک مشترک) و ایجاد پلی به نام پل اعتماد است تا از طریق این پل فروشنده بتواند کالا،اجناس و خدماتش را به مشتری بفروشد.
ارتباط موثر به مشتری این امکان را می دهد تا فروشنده خود را شخصیتی دوست داشتنی،خون گرم ، مهربان و علاقه مند به مشتری نشان دهد،متخصصی که رضایت مشتریان برایش مهم است و مشتر یان می توانند به حرف او اعتماد کنند.

 

عواقب نداشتن ارتباط موثر

برقراری ارتباط موثر یکی از مهارت های لازم و ضرروی  برای هر فروشنده ای است و فروشندگانی که مهارت برقراری ارتباط موثر با مشتری را بلد نیستند فرصت های زیادی را از دست می دهند وبا مشکلات متعددی همچون

  • از دست دادن مشتری
  • از دست دادن فرصت فروش
  • از دست دادن پول
  • از بین رفتن اعتماد به نفس
  • احساس خشم و نارضایتی

 روبه رو می شوند.
ارتباط ضعیف با مشتری قطعا نتیجه منفی و ارتباط قوی با مشتری قطعا نتیجه مثبت در پی خواهد داشت.
در فروش قانونی وجود دارد به نام قانون تلاش غیر مستقیم ، براساس قانون تلاش غیر مستقیم  در ابتدای فروش هرچه بر ارتباطات تمرکز کنید فروش بهتری خواهید داشت،اما هرچه بیشتری به فروش و معرفی محصول تمرکز کنید فروش کمتری خواهید داشت.
بنابراین یادگیری مهارت برقراری ارتباط موثر با مشتری و جلب اعتماد مشتری یکی از مهمترین مهارت هایی است که لازم است هر فروشنده ای یاد بگیرد ویاد گیری این مهارت در میزان  موفقیت در فروش و متقاعد سازی مشتری تاثیر به سزایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *