Logo-1
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

ارتباط موثر و برقراری ارتباط یکی از مهمترین مهارت هایی است که باید یاد بگیریم، زیرا ما انسان ها موجوداتی اجتماعی هستیم و از طریق ارتباطات موثر می توانیم با یکدیگر در تماس باشیم.
در این مقاله قصد داریم در مورد 4 عامل خطرناک و نباید های یک ارتباط موثر صحبت کنیم.
نباید های یک ارتباط موثر رفتارها و کارهایی است که اگر در ارتباط با دیگران انجام دهیم باعث سرد شدن رابطه و در نهایت از بین رفتن آن می گردد.

1)انتقاد کردن:

انسان ها کلا از انتقاد بدشان می آید و همیشه در برابر انتقاد حالت تدافعی به خود می گیرند. اگر می خواهید ارتباط موثر و پایداری داشته باشید تا آنجا که امکان دارد انتقاد نکنید مگر مواردی که انتقاد سازنده باشد. در یک ارتباط موثر  زمانی یک انتقاد سازنده و اثر گذار است که به صورت ملایم بیان شود.
باران اگر نم نم ببارد در زمین نفوذ می کند و اگر تند ببارد بر روی زمین جاری می شود، انتقاد هم اگر ملایم باشد سازنده و تاثیر گذار است و اگر تند باشد چیزی جز حالت تدافعی و بازخورد تند طرف مقابل را به همراه ندارد.
یکی از تکنیک های خیلی موثر در انتقاد کردن تکنیک همبرگری است، با این تکنیک می توانیم تندی انتقاد را از بین بریم و انتقاد را ملایم و سازنده کنیم.
در این تکنیک
نون اول: نکته مثبت یا تعریف و تمجید از طرف مقابل
همبرگر: انتقاد(در مورد رفتار و عملکرد فرد انتقاد می کنیم نه خود فرد)
نون دوم: نقاط قوت و یا تعریف و تمجید از طرف مقابل
مثال:
سعید تو نیروی فوق العاده خوب و پرتلاشی هستی اما بی نظمی تو در کارها به شرکت صدمه می زند با توجه به شناختی که از تو دارم، مطمئنم می تونی این مشکل را برطرف کنی.

2)گوشه و کنایه زدن

گوشه کنایه زدن، زخم زبان زدن، متلک گفتن و کنترل نکردن زبان پیامدهای مخربی دارد و به طور مستقیم روی روان فرد مقابل تاثیر می گذارد و حتی باعث از بین رفتن خیلی از روابط و زندگی های اجتماعی می شود و از همه بدتر این است که این رفتار در فرد ممکن است تبدیل به عادت شود و عواقب بدی همچون بی محلی اطرافیان، دوستان و آشنایان و دور شدن از آن ها را به همراه داشته باشد.

3)ملامت و سرزنش کردن

فرض کنید 2 تا دوست دارید.
دوست اول همیشه به شما انگیزه می دهد، شمارا تشویق می کند و اگر اشتباهی از شما سر بزند به شما راهنمایی و کمک می کند تا موفق شوید.
دوست دوم اگر اشتباهی کنید در اکثر مواقع شما را ملامت و سرزنش می کندو بر چسب منفی می زند.
حال شما از کدام دوست بیشتر خوشتان می آید و دوست دارید با او در ارتباط باشید؟؟؟؟
جواب شما قطعا دوست اول است
ملامت و سرزنش دیگران عواقب بدی دارد و باعث می شود آن ها را از خود دور کنیم، اعتماد به نفس آنها را بگیریم و در نهایت کاری کنیم از ما نفرت پیدا کنند.
بنابراین اگر اطرافیانمان اشتباهی کردند آنها را راهنمایی می کنیم نه سرزنش و ملامت.
 

4)تهدید کردن:

یکی دیگر از عواملی که باعث از بین رفتن یک ارتباط می شود تهدید کردن و با تهدید حرف زدن است.
کسی که با تهدید با دیگران صحبت می کند کاملا واضح است که مهارت های برقراری ارتباط موثر و متقاعد سازی دیگران را بلد نیست و می خواهد با اعمال تهدید و زور و جبر به خواسته هایش برسد.
نمونه ای از تهدیدهای روزمره
مادری که فرزندش را تهدید می کند اگر تکالیف مدرسه را انجام ندهد شکایتش را به پدرش می کند.
مردی یا زنی که همسرش را تهدید می کند اگر فلان کاری را نکند حق ندارد به خانه پدرش برود.
کارفرمایی که پرسنلش را تهدید می کند اگر فلان کاری را انجام ندهند حق مرخصی رفتن ندارند.
به نظر شما آیا با این تهدیدها اوضاع بهتر می شود یا بدتر؟؟؟؟
ارتباط مثبت، واکنش مثبت و ارتباط منفی، واکنش منفی به همراه دارد بنابراین با رعایت کردن و انجام ندادن عوامل مطرح شده در این مقاله رابطه مثبت با دیگران ایجاد کنید و پاسخی مثبت ار دیگران دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *