Logo-1
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

در طی روز ممکن است هزاران نفر از کنار مغازه و فروشگاه شما عبور کنند اما طیف محدودی از آن ها وارد فروشگاه شما می شوند و از این تعداد محدود، تعداد محدودتری از شما خرید می کنند پس اگر بتوانید کاری کنید که تعداد بیشتری وارد فروشگاه شما شوند قطعا فروش بیشتری خواهید داشت. پس برای این که بتوانید مشتری بیشتری را جلب و جذب کنید نیاز هست که ویترین و دکوراسیون شما، چیدمان محصولات، نورپردازی و دیگر عوامل مثل موسیقی، رایحه و رنگ نسبت به رقبای خود متفاوت باشد.
اگر دقت لازم را در نوع و طراحی و چیدمان و رنگ های استفاده شده و نورپردازی به کار رفته در آن داشته باشید می توان امیدوار بود که در کسب و کاری که راه می اندازید موفق خواهید شد. اگر بهترین کالاها را در مغازه خود داشته باشد اما از جاذبه های محیطی خوبی مثل ویترین و دکوراسیون و دیگر عوامل استفاده نکنید با شکست مواجه می شوید.
در بازار رقابتی برای این که دیده شوید و حرفی برای گفتن داشته باشید چاره ای ندارید که از سمت مخاطبین و مشتریان دیده شوید و مورد توجه قرار بگیرید اصلا هدف همین است که ما کی هستیم، چی هستیم، چه چیزی داریم و برای چه باید از ما خرید کنند  در این مقاله قصد داریم به ارائه راهکارهایی بپردازیم تا به وسیله آن بتوانید مشتریان بیشتری را جذب کنید.

ویترین و دکوراسیون داخلی

ویترین و دکوراسیون داخلی اولین پل ارتباطی و اولین عنصر تبلغاتی شما و مشتریان و عابرینی است که هر روز از جلوی مغازه شما عبور می کنند.
مشتری در قدم اول با نگاه کردن به ویترین و دکوراسیون داخلی در مورد شما، محصولات و خدماتی که عرضه می کنید در ذهنش تصویری می سازد و در مورد شما قضاوت می کند و سپس تصمیم می ّگیرد که آیا وارد مغازه شود یا نه؟
ویترین شما باید علاوه بر نقش معرفی کالا و اجناس، نقش جلب و جذب مشتری را نیز بر عهده داشته باشد.
دکوراسیون جذاب و دلپذیر باعث می شود مشتری مدت زمان زیادی را داخل مغازه یا فروشگاه شما صرف کند و با محصولات و خدمات شما بیشتر آشنا  و احتمال فروش افزایش می یابد . اکثر افرادی که از کنار مغازه شما رد می شوند سرگرم کارهای شخصی خودشان مثل حرف زدن، تلفن کردن خوردن و آشامیدن هستند بنابراین شما باید تلاش کنید ویترینی طراحی کنید که متفاوت از سایرین باشد و مشتریان را جذب کند به طوری که در آن ها تاثیر بگذارد و آن ها زمانی را صرف نگاه کردن به ویترین مغازه شما کنند. در ادامه با رعایت نکات زیر می توانید ویترینی جذاب داشته باشید
 

9 نکته طلایی برای جذب مشتری بیشتر به وسیله دکوراسیون و ویترین

1)در طراحی ویترین و دکوراسیون داخلی به روانشناسی مخاطب دقت کنید.

در طراحی ویترین و دکوراسیون داخلی باید به موقعیت مغازه، رده سنی مشتریان، جنسیت، طبقه اجتماعی، فرهنگ، آداب و رسوم و ویترین مغازه های رقبا توجه کرد و
براساس پاسخ به نکات فوق می توان طراحی را انجام داد.
ویترین و دکوراسیون مغازه شما باید متناسب با نیازهای مشتریان همان منطقه باشد به طور مثال شما در منطقه ای فعالیت دارید که مردم آن منطقه قشر کم درآمد یا با در آمد متوسطی هستند اگر ویترین شما لوکس و خیلی شیک باشد مشتری با دیدن آن به این فکر می افتد که کالاهای شما گران قیمت هستند و او قدرت خرید آن را ندارد بنابراین مشتری حتی وارد مغازه شما هم نمی شود.
و برعکس اگر شما در منطقه ای فعالیت کنید که قشر پر درآمد و مرفه جامعه زندگی می کنند و ظاهر ویترین شما ساده و معمولی باشد مشتریان با دیدن ویترین شما این طور قضاوت می کنند که محصولات و کالاهای شما نامرغوب و بی کیفیت است . زیرا این قشر دنبال کالای لوکس و برند می گردند بنابراین حتی وارد مغازه شما هم نمی شوند.
در نتیجه ویترین و دکوراسیون داخلی مغازه و فروشگاه باید متناسب با نیازهای همان منطقه طراحی گردد در غیر این صورت ممکن است خیلی از مشتریان را از دست بدهیم.

 2) استفاده صحیح ار برچسب قیمت:

یک برچسب قیمت متناسب با رنگ بندی دکوراسیون و ویترین مغازه خود در نظر بگیرید. برچسبی که در آن سعی کنید 3 تا 5 ویژگی کلیدی محصولتان را روی آن بنویسید و در نهایت قیمت کالا را درج کنید. دقت کنید نباید همه ویژگی های یک محصول را نوشت، تقریبا یک یا دو ویژگی خاص و مهم را ننویسید تا مشتری جهت اطلاع از آن وارد مغازه شما شود.
مثال: کفش x از جنس چرم، دارای 3 رنگ(مشکی، قهوه ای، سورمه ای) ، قیمت 1.700.000 ریال
اولا با رعایت نکات بالا شما نسبت به مغازه های دیگر متفاوت عمل کردید زیرا آن ها تنها یک اتیکت کوچک قیمت را روی محصول خود نصب می کنند، ثانیا مشتری مدت زمان بیشتری را پشت ویترین صرف خواندن اتیکت ها ، مقایسه آن ها با یکدیگر می کند و سولاتی در ذهنش نقش می بندد که جهت رفع آن ها و دریافت جواب وارد مغازه شما شده در نتیجه احتمال فروش افزایش می یابد.

 

3)استفاده از وسایل خاص (قدیمی یا جذاب)

استفاده از وسایل خاص و جذاب همواره در ویترین تاثیر فوق العاده ای دارد و باعث جذب نگاه مشتری به مغازه یا فروشگاه شما می شود.
استفاده از وسایل قدیمی خاص مثل رادیو، تلوزیون، بطری های قدیمی، اتو و … که در اصل ارتباطی هم به شغل شما دارد می تواند کاری کند که چشمان مشتری به ویترین و دکوراسیون شما گره بخورد.
مهم این است که این وسایل قدیمی و خاص را طوری با وسایل و محصولات خود مطابقت دهید که باعث جلب توجه شود.
مثلا: می توان با یک تلوزیون قدیمی سیاه،سفید برای تیزر تبلیغاتی خود استفاده کرد. تیزری که به صورت کج و ماوج و برفکی نشان داده می شود علاوه بر آن که باعث می شود اگر مشتریان شما بزرگسال هستند به دوران قدیم خود بروند و حس وحال خوبی پیدا کنند، شما برای همیشه در ذهن آن ها ماندگار می شوید. در جایی که همه از LED , LCD استفاده میکنند شما با یک تلوزیون قدیمی نظر همه را به خود جلب می کنید.

4)محصولات خود را در حالت واقعی و کاربردی نشان دهید

هرچه محصولات شما واقعی تر و ملموس تر نشان داده شود احتمال فروش آن افزایش می یابد.
مثلا اگر شما فروشگاه لوازم خانگی دارید داخل یخچال خود را پر کنید با میوه ، تخم مرغ، بطری نوشابه، آب و … به طوری که وقتی شما درب یخچال را باز می کنید تا محصول خود را به مشتری نشان دهید مشتری با یک محیط واقعی و جذاب رو به رو می شود و حس خوبی پیدا می کند. یا می توانید یک ماهیتابه را روی اجاق گاز قرار دهید و در کنار آن دستگیره، کتاب آشپزی، شیشه روغن و … قرار دهید. با این کار می توانید حس داشتن ماهیتابه و اجاق گاز را به مشتری بدهید.
اقدامات کوچک نتایج بزرگی ایجاد می کند. با انجام یک سری کارهای کوچک مانند مثال های فوق می توانید تفاوت های چشمگیر و فروش های بسیاری را بدست آورید . در هر کسب و کاری هستید روزانه فکر کنید چه کارهای کوچکی می توانید انجام دهید و سعی کنید با انجام اقدامات کوچک نتایج بزرگی ایجاد کنید یادتان باشد دنیای امروز با گذشته تفاوت های زیادی کرده مشکل اساسی این است که دنیا عوض شده و ما عوض نشدیم.(دکتر کامران صحت).

5)محصولات خود را قابل لمس قرا دهید

محصولات خود را در دسترس قرار دهید اجازه بدهید مشتریان کالای مورد نظر را لمس کنند با آن ارتباط برقرار کنند و حس خوبی بگیرند حسی مثل داشتن محصول، استفاده کردن از محصول و مالکیت محصول.
مشتری با لمس کردن محصول و ارتباط برقرار کردن با آن حس مالکیت و خوبی  نسبت به محصول مورد نظر می گیرد  دیگر نمی خواهد آن را از دست بدهد  بنابراین اقدام به خرید می کند.
حتی ما به افرادی که نمایشگاه ماشین دارند اکیدا توصیه می کنیم بگذارید مشتری خودش ماشین را لمس کند، درب آن را باز کند، سوار شود، فرمان را لمس کند، صندوق عقب را بزند تا حس مالکیت ماشین به او دست دهد و اقدام به خرید کند.

6)ویترین های خود را متحرک سازید

انسان ها به اشیا متحرک توجه بیشتری نشان می دهند تا اشیا ثابت. اشیا متحرک توجه بیشتری به سوی خود جذب می کنند. اگر ویترین شما دارای اجناسی باشد که متحرک باشند یعنی حرکت کنند یا تکان بخورند مشتریان بیشتری را جذب یا جلب خواهید کرد.
اگر اشیا متحرکی مثل ساعت، اسباب بازی، جعبه های موسیقی متحرک دارید آن را طوری در ویترین خود تعبیه کنید تا نظر مخاطب را جلب کند.
مثلا می توانید مانکن خود را روی یک صفحه گردان قرار دهید تا بچرخد و جلب توجه کند. یا یک آینه در پشت ویترین قرار دهید تا مشتریان خودشان را در آن ببینند و جذب ویترین شما شوند و یا حتی اگر تمام محصولات شما اصولا ثابت هستند می توانید چند تکه روبان به یک پنکه کوچک ببندید تا جلب توجه کند.
خلاقیت و نوآوری ایجاد کنید تا ویترین هایی متحرک و پویا داشته باشید.

7)چینش سه گانه محصولات در ویترین

چینش سه گانه (سه تایی) قدرت فوق العاده ای در درک بصری مشتری دارد اگر محصولاتتان را براساس ارتفاع می خواهید کنار هم بچینید آن ها را به ترتیب کوتاه، متوسط و بلند در کنار هم بچینید اگر محصولاتی دارید که گرد و چاق هستند هستند به ترتیب چاق، چاق تر و چاق ترین در کنار هم قرار دهید.
همچنین می توانید برحسب قیمت اجناس مشابه را براساس قیمت ارزان، متوسط و گران در کنار هم بچینید شما با این کار امکان مقایسه را به مشتری می دهید این کار به طور باور نکردنی جواب می دهید.

8)ویترین های خود را پویا و زنده نگه دارید

یک ویترین عالی و جذاب پس از مدتی برای مشتری یکنواخت و خسته کننده می شود و دیگر جذابیتی ندارد وقتی مشتری چندین بار پشت سرهم ویترین شما را دید دیگر جذابیتی برای او ندارد در این حالت مشتری هیچ گاه وارد همچین فروشگاهی نمی شود. سعی کنید حتما هر چند وقت یکبار به صورت فصلی ویترین و کوراسیون خود را عوض کنید یا به روش دیگری بچینید و به روز نگه دارید.
این کار شاید برای شما هزینه ای در بر داشته باشد ولی اشتباه نکنید این هزینه جزیی از هزینه بازاریابی و تبلیغات است.
حتما نیاز نیست کل ویترین را تغییر داد، می توان با جابه جا کردن وسایل، تغییر در چیدمان، اضافه کردن مواردی خاص(پوستر، پارچه های رنگی، تصاویر گرافیکی) و یا اضافه کردن اشیا ویترین را تغییر داد و جذاب کرد.
هدف این است که ویترین شما پویا و زنده باشد نه ویترینی یکنواخت که سالیان سال هیچ تغییری در آن رخ نداده است.

9)سادگی

گاهی اوقات زیبایی در سادگی است بنابراین نباید با اضافه کردن بی مورد و بیش از اندازه کالا و محصولات باعث بی نظمی آن شویم.
ویترین مغازه تابلوی اعلانات نیست که ما همه کالا و محصولات خودمان را در آن قرار دهیم و معرفی کنیم ایم کار باعث بهم ریختگی ویترین مغازه می گردد و در نگاه اول اثر نامطلوبی بر مشتری می گذارد بنابراین اصل سادگی و نظم را در چیدمان ویترین خود به کار بگیرید.
برگرفته از کتاب آهنربای جذب مشتری نوشته حامد بلور جهت تهیه این کتاب الکترویکی اینجارا کلیک کنید

  1. علی گفته؛
    01:49 1397/12/19

    عالییییییییییییییییی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *