Logo-1
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

انضباط شخصی چیست و چگونه باید به آن دست یافت؟

حتما برایتان پیش آمده که می‌خواهید کاری را شروع کنید، اما بنا به دلایلی، از شروع کردنش طفره می‌روید. و یا حتی کاری را که شروع کرده‌اید را ناتمام به حال خود رها می‌کنید. یکی از دلایل بروز اینگونه اتفاقات را می‌توان نداشتن انضباط شخصی دانست. در این مقاله سعی داریم تا شما را با مقوله انضباط شخصی آشنا کنیم و بگوییم چطور و چگونه می‌توان به فردی با انضباط شخصی تبدیل شد. اما اجازه دهید در ابتدا انضباط شخصی را تعریف کنیم تا با دیدی بازتر به این مقوله نگاه کنیم.

انضباط شخصی چیست؟

انضباط شخصی مجموعه رفتارهایی است که فرد برای خود معین می‌کند تا از آن تحت هر شرایطی پیروی کند تا به هدفی که در ذهن خود دارد، ، برسد. به گفته آلبرت هابرد، مفهوم انضباط شخصی، توانایی انجام کارهاست که باید در وقت مناسب انجام داده شود. انجام کارها حتی کارهایی که از انجام آنها احساس رضایت نمی‌کنید اگرچه سخت است، اما برای رسیدن به اهداف تعیین شده راهگشاست و با انضباط شخصی می‌توان با انگیزه مضاعفی این دست از کارها را انجام داد و عملکرد مطلوبی داشت.
انضباط شخصی به خودی خود، باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود و این اعتماد به نفسی که با انضباط شخصی حاصل می‌شود، نقشی کلیدی در موفقیت دارد. همین حسی که در فرد به وجود می‌آید که با خود می‌گوید که من توانایی انجام کار را دارم، پس موفقیت دور از دسترس نخواهد بود.  و همواره یکی از دلایل موفقیت افراد موفق همین انضباط شخصی است که آنها را از دیگر افراد متمایز کرده است.
اما اکنون که نسبت به انضباط فردی شناختی داشته و از اهمیت بالای این مسئله در زندگی و رسیدن به موفقیت پی بردیم، باید راه های رسیدن به آن را بشناسیم.

چطور به انضباط شخصی برسیم؟

آقای برایان تریسی که از موفق‌ترین نویسنده‌ها و سخنرانان انگیزشی است که در کتاب ها و سمینارهایش با استفاده از راهکارهای علمی و روانشناسانه همواره سعی می‌کند تا مشکلات و دلایل عدم موفقیت افراد را شناسایی کند و با استفاده از روش‌های نوآورانه، قدمی در جهت رفع مشکلات و کمک به افراد درگیر، بردارد. آقای توسی، نویسنده کتاب معجزه انضباط شخصی راهکارهایی را در جهت رسیدن به انضباط شخصی بیان می‌کند که با هم به بررسی این موارد می‌پردازیم.

راهکارهایی برای رسیدن به انضباط شخصی

هدف گذاری و ارزش‌دهی به این اهداف: یکی از عوامل مهم انگیزشی برای رسیدن به موفقیت و انضباط شخصی، همین هدف گذاری و اولویت بندی به اهداف است. همین هدف‌گذاری و ارزش‌گذاری، انگیزه شما را به حدی افزایش می‌دهد که انجام اموری که چندان راضی به انجامشان نبودین را به راحتی و با اشتیاق انجام دهید.
تهیه لیست کارهای روزانه: با انجام این کار، می‌توان از اولین قدم‌ها در جهت رسیدن به انضباط شخصی را محکم برداشت. چراکه با این کار، ضمیر ناخودآگاه روی برنامه‌‌های نوشته شده تمرکز کرده و ایده‌های عالی برای انجام این کارها را ارائه می‌دهد. این کارها نیز باید بر اساس اولویت بندی که شده‌اند، انجام شوند. همچنین توصیه ما برای نوشتن این لیست، شبها قبل از خواب برای کارهای فردا است.

بودن در کنار افراد منظم و منضبط: همواره این اصل که شخصیت شما با نزدیک‌ترین و صمیمی‌ترین دوستانتان شکل می‌گیرد، همواره برقرار است و شما اگر دوستانتان افرادی منظم باشند، خواه یا ناخواه رفتار آنان در شما نیز شکل می‌گیرد. دوستان شما  اهمیت انضباط شخصی را درک کرده و همواره تلاش می‌کنند تا همواره نظم خومد را حفظ کنند که همین موضوع باعث می‌شود تا شما انگیزه زیادی برای رسیدن به موفقیت و انضباط شخصی داشته باشید.
شجاعت شروع کردن داشته باشید: همه ما وقتی میخواهیم کار جدیدی رو شروع کنیم با ترسی مواجهه می‌شویم که این ترس امری عادی است و بدن با بودن در این شرایط به مرور خودش را وقف می‌دهد و از این ترس کاسته می‌شود.به همین دلیل نباید این ترس را عاملی برای شروع نکردن دانست. و یا حتی ترس از شکست و یا از دست رفتن سرمایه و زمان و … دلیل خوبی برای شروع کردن نیست و باید این شجاعت را داشت که برای رسیدن به موفقیت، با موانع بزرگی که وجود دارد رو به‌ رو شده و این موانع را پشت سر گذاشت. مقابله با ترس‌ها باعث افزایش اعتماد به نفس نیز خواهد شد که همین باعث نزدیکتر شدن شما به انضباط شخصی می‌شود.
سخت کوشی: یکی از مواردی که باعث موفقیت افراد موفق شده، سخت کوشی و به نوعی زیاد کار کردن است. برای رسیدن به انضباط شخصی، سخت کوشی از اهمیت بالایی برخوردار است. به شکلی می‌توان زودتر از خواب بیدار شد و زودتر به محل کار رفت و حتی تا زمانی که کارتان تمام نشده، از کارتان دست نکشید و یا اینکه می‌توان در محل کار، از انجام کارهایی مثل کپ و گفت با سایر همکاران، به انجام امور خود مشغول شود.
سلامتی جسم: برای داشتن انضباط شخصی و زندگی لذت بخش نیاز است تا سلامت خود را حفظ کنید. چراکه عقل سالم در بدن سالم است و نیاز است برای اینکه سخت کوشی‌، شما را خسته نکند، ورزش را فراموش نکنید. حتی پیاده‌روی به سمت محل کار، که به راحتی می‌توان با کمی زودتر بیدار شدن و حرکت به سمت محل کار، می‌توان این مسیر را پیاده و یا با دوچرخه طی کرد تا برای شروع روز و کار، شادابی لازم را بدست آورید.
یادگیری: یکی ار راهکارهای پیشرفت و تعالی در کار، یادگیری مطالب جدید است، برای اینکه هر چه مهارت خود را افزایش دهید و درآمد بیشتری را برای خود داشته باشید. یادگیری هر روزه را فراموش نکنید. این یادگیری می‌تواند به اشکال متفاوتی مانند فیلم‌های آموزشی، جلسات هم اندیشی، سمینارها، کتاب ‌آموزشی، پادکست و … باشد.
در این مقاله سعی شد تا انضباط شخصی را تعریف نموده و از اهمیت بالای این موضوع بر موفقیت بگوییم و در ادامه از راهکارهای رسیدن به انضباط شخصی گفتیم که امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.
ممنون از همراهی شما خواننده گرامی
منتظر مقالات جدید ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *