Logo-1
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

چگونه تیمی قدرتمند بسازیم و کارمندانی فوق ستاره استخدام کنیم؟

بزگترین سرمایه هر کسب و کاری تیم و منابع انسانی آن کسب و کار است،در حقیقت می توان گفت نیروهای انسانی و کارمندان یک کسب وکار شاه رگ حیاتی آن کسب و کار هستند و می توانند باعث موفقیت یا شکست کسب و کارها شوند.
حتی در فروش محصولات متوسطی که تیم فروش قوی ای دارند فروش بیشتری دارند نسبت به محصولات عالی که تیم فروش ضعیفی دارند.بنابراین یکی از وظایف مدیران هر سازمان و کسب و کاری ساخت تیم قدرتمند و استخدام افرادی است تا با کمترین نظارت و انگیزه بتوانند در مسیر درست حرکت کنند و کمک کنند تا آن کسب و کار روز به روز موفق تر شود و پیشرفت کند. برای اطلاع از سوالات مناسب در مصاحبه استخدامی، می‌توانید مقاله در مصاحبه استخدام چه سوالاتی بپرسیم؟ را مطالعه نمایید.
برای ساخت تیمی قدرتمند 3 اقدام اساسی را باید انجام دهیم.

1) طبقه بندی کارکنان

2) اخراج افراد نامناسب

3) استخدام افراد جدید

 

طبقه بندی کارکنان

همانطور که گفتیم اولین قدم برای ساخت تیم قدرتمند طبقه بندی کارکنان است.
کارکنان را به طور کلی می توان به 3 دسته تقسیم کرد

1) فوق ستاره ها

2 )نیمه ستاره ها

3)شهاب سنگ ها

1) فوق ستاره ها

فوق ستاره ها کارکنانی هستند که تخصص و مهارت کافی و خوبی در زمینه کاری خودشان دارند،تمایل به کارکردن در مجموعه و آن کسب و کار را دارند و از نظر شخصیتی افرادی درستکار،معتمد هستند و شخصیت خوبی دارند.
این افراد بهترین کارمندان هر کسب و کار هستند و به کمترین نظارت و انگیزه ای نیاز دارند و در کارهایشان سریع موفق می شوند و مدیر یک کسب و کار باید تلاش کند تا برای پست های مهم و کلیدی این دسته از کارمندان را استخدام کند
 
چگونه تیمی قدرتمند بسازیم و افراد فوق ستاره استخدام کنیم؟
 

2) نیمه ستاره ها

نیمه ستاره ها افرادی هستند که نمی توانیم کامل کارها را به آنها واگذار کنیم افراد خوب و دلسوزی هستند ولی شاید مهارت و تجربه کافی برای انجام کارها را نداشته باشند یا از نظر شخصیتی و خصوصیت اخلاقی(وسواس،صمیمی شدن بیش از حد با همکاران و…) طوری هستند که برای بعضی از امورات مناسب نیستند.
این نیروها را می توان با آموزش و منتورینگ کم کم تبدیل به یک فوق ستاره کرد.

3) شهاب سنگ ها

شهاب سنگ ها افرادی هستند که اصلا دلسوز کار و سازمانشان نیستند نه مهارت بالایی دارند و نه به ارزش های سازمانشان احترام می گذارتد و در حدی کار می کنند که فقط اخراج نشوند .
شهاب سنگ ها را باید در اولین فرصت مناسب اخراج کرد و به جای آنها نیروهای فوق ستاره و نیمه ستاره خوبی را استخدام کرد.
 
پس از اینکه کارمندان را ظبقه بندی و فوق ستاره ها، نیمه ستاره ها و شهاب سنگ ها را مشخص کردیم وارد مرحله دوم یعنی اخراج شهاب سنگ ها و نیروهای ضعیف می شویم.
 

2) اخراج حرفه ای

منظور از اخراج حرفه ای اخراجی بیزینسی و منظقی هست نه اخراج با جنگ و دعوا و گرو کشی.
اخراجی حرفه ای اخراجی هست با دوستی و مسالمت آمیز به طوری که در این اخراج همکاری شما با فرد مورد نظر قطع می شود ولی آشنایی و دوستی قطعی نمی شود و در هنگام اخراج غرور و شخصیت فرد را جریحه دار نمی کنیم.
هنگام اخراج یک کارمند موارد زیر را در نظر بگیرید.
1-موقع اخراج یکی از همکاران دیگر در اتاق باشد ترجیحا همجنس فرد اخراج شونده.
2-آخر وقت فرد را اخراج کنید به طوری که بعد از اخراج فرد همان لحظه شرکت را ترک کند.
3-هنگام اخراج وارد بحث و جدل با اخراج شونده نشوید وخود را کنترل کنید ممکن است اخراج شونده با کلماتی شما را عصبانی کند.
4-به گذشته برنگردید و وارد بحث های نظیر اینکه چه کارهایی انجام داده است که باعث شده است شما او را اخراج کنید نشوید،خیلی راحت بگویید بعد از بررسی های لازم شرکت به این نتیجه رسیده است که ادامه همکاری با هم به صلاح یکدیگر نیست.
5-اگر اخراج شونده نارحت شد ،تعهد داد، قول داد که اصلاح شود اصلا توجه نکنید وبرحرف خود بایستید. البته حتما قبل از تصمیم قطعی اخراج باید چند مورد تذکر شفاهی و کتبی به اخراج شونده دادو فرد را از عملکرد ضعیفش باخبر کرد و آخرین راه اخراج باشد.
تا اینجا فهمیدیم برای ساخت تیم قدرتمند ابتدا باید کارکنان را ظبقه بندی کنیم و سپس افراد نامناسب را اخراج کنیم و در نهایت افراد جدیدی استخدام کنیم .
در مقاله بعدی در مورد استخدام افراد فوق ستاره صحبت خواهیم کرد.
برای دیدن مقاله استخدام افراد فوق ستاره می توانید اینجا کلیک کنید.

    • گروه آموزشی حامد بلور گفته؛
      12:29 1399/07/06

      ممنونم از لطفتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *