Logo-1
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

مدل M5 در تبلیغات

یکی از مدل های رایج و اثر گذار در زمینه تبلیغات، مدل M5 در تبلیغات است که توسط فیلیپ کاتلر پدر بازاریابی نوین در جهان مطرح گردید. همانطور که از اسم این مدل مشخص است این اصطلاح از 5 واژه تشکیل می‌شود که این کلمات  با حرف M آغاز می‌شوند. کلمات مورد استفاده در این مدل عبارت اند از money،message،mission،media و measurement . در این مقاله سعی داریم تا شما را با مفهوم هر کدام از این کلمات آشنا کنیم.

هدف (mission)

مهم‌ترین بخش در تبلیغات هدف است. چراکه بدون مشخص نبودن هدف، به نوعی اثرگذاری تبلیغات مشخص نمی‌باشد و از بازدهی مناسبی برخوردار نمی‌باشد. پس نیاز است تا هدف از تبلیغات خود را مشخص کنید.
این هدف می‌تواند در سه نوع باشد که به شرح زیر می‌باشد.

 • اهداف با تمرکز بر روی مشتری
 • اهداف با تمرکز بر روی بازار
 • اهداف با تمرکز بر روی نتیجه
Goal-rafiki

پیام(message)

منظور از این پیام، هر قالب محتوایی مانند عبارت یا جمله‌، تصویر و یا ویدئو و … است که بر مخاطبان هدف ما اثر گذاشته و آنان را به مشتریان وفادار ما تبدیل می‌کند. قبل از انتخاب پیام کسب و کارتان مهم است که مخاطبان هدف خود را به خوبی بشناسید و از ویژگی‌های آنها آگاه باشید و سپس بر اساس مخاطبان خود، پیام منحصر به فرد خود را انتخاب نمایید.
یک پیام خوب در مدل M5 در تبلیغات، اعتماد مخاطبان هدف را به خود جلب کند. برای همراه کرده مخاطبان خود و کسب اعتماد مخاطبانتان، نیاز است پیام‌تان ویژگی‌هایی داشته باشد. برخی از این ویژگی‌ها را می‌توان به شرح زیر بیان کرد.

 • این پیام باید با مخاطبان و کاربران ارتباط برقرار کند.
 • پیام شفاف باشد و بتواند مفهوم را به خوبی منتقل کند.
 • پیام باید تخصص و تجربه سازمان را هویدا سازد.
 • پیام لازم است ساده و در عین حال باید به یاد ماندنی باشد.
 • و…

بودجه یا هزینه در مدل M5  در تبلیغات (money)

یکی از ارکان اصلی در مدل M5 در تبلیغات و اجرای کمپین های تبلیغاتی، بودجه است.طراح کمپین تیلیغاتی موظف است پس طی مراحلی نظیر شناسایی مخاطبان و تعیین استراتژی‌های خلاق و رسانه‌ای برنامه تبلیغاتی طراحی کند و در راستای رسیدن به اهداف برنامه تبلیغاتی، بودجه‌‌ای تعریف کند. در حالی که متاسفانه در ایران اختصاص بودجه در اختیار طراح کمپین تبلیغاتی نیست و همواره شاهد چانه‌زنی‌های مستمر بین کارفرما و طراح کمپین تبلیغاتی برای کاهش این بودجه هستیم.
اما برای تخصیص بودجه لازم در مدل M5 در تبلیغات چندین روش وجود دارد که به صورت خلاصه به بیان هر کدام از این روش‌ها می‌پردازیم.

 • روش توان مالی(Affordable Method): در این روش بر اساس توانایی مالی بنگاه اقتصادی رقمی برای تبلیغات در نظر گرفته می‌شود. حال امکان دارد این رقم، از رقم موثر برای تبلیغات،کمتر و یا بیشتر باشد.
 • روش درصدی از فروش(Percentage of Sales Method): از روش‌های تخصیص بودجه در مدل M5 در تبلیغات، روش درصدی از فروش است که همواره درصدی از فروش پیش بینی شده را به عنوان بودجه تبلیغاتی در نظر می‌گیرند و به طور ثابت همیشه درصدی از فروش، به تبلیغات اختصاص می‌یابد.
 • روش اختیاری: در این روش، صاحبان کسب و کار به دور از هر گونه اصول و قواعدی، به صورت اختیاری، بودجه‌ای را برای تبلیغات خود اختصاص می‌ دهند.
 • روش درصدی از قیمت هر واحد کالا: در این روش، صاحبان کسب و کار درصدی از هر واحد فروش رفته را برای تبلیغات اختصاص می‌‌دهند.
 • روش رقابتی: یکی از روش‌های تخصیص بودجه در مدل M5 در تبلیغات روش رقابتی است که در این روش، صاحبان کسب و کار با توجه به بودجه اختصاص یافته رقیبان خود برای تبلیغات، بودجه‌ای را برای تبلیغات خود در نظر می‌گیرند.
 • روش منطقی: این روش که بهترین روش برای تخصیص بودجه برای فرآیند تبلیغات است، بودجه اختصاص یافته را بر اساس نیاز کسب و کار تعیین می‌کنند که با اینکار از اتلاف منابع مالی جلوگیری می‌شود.
Make-it-rain-pana

رسانه (media)

در مدل M5 در تبلیغات، نیاز است پس از مشخص شدن اهداف تبلیغات، رسانه‌ای خوب و پربازدید و پربازده انتخاب شود. باید به این نکته توجه کرد که رسانه بر دو نوع یک طرفه و دوطرفه است. رسانه‌های یک طرفه مانند تلویزیون و رادیو، بیلبوردهای شهری و … فقط یک پیام را به مخاطبان منتقل می‌کنند. اما رسانه‌های دوطرفه مانند سایت های اینترنتی و اینستاگرام و تلگرام و … علاوه بر انتقال پیام سازمان و کسب و کار، امکان تعامل با مخطبان وجود دارد. و باید این رسانه انتخابی علاوه بر سازگاری با اهداف، با بودجه مشخص شده تبلیغات نیز سازگاری داشته باشد.

مقایسه و ارزیابی (measurement)

اما آخرین واژه در مدل M5 در تبلیغات، مقایسه و ارزیابی است. پس از طی کردن تمامی این مراحل و انجام تبلیغات، نیاز به مهم‌ترین بخش از مدل M5 در تبلیغات، یعنی ارزیابی صورت گیرد تا مشخص شود اشکالات این کمپین تبلیغاتی چه بوده و در راستای رفع این اشکالات قدم برداریم. نکاتی که در این بخش برای بررسی عملکرد تبلیغات، باید به آنها توجه کنیم مواردی نظیر رضایت مشتری، فروش بیشتر، سهم بازار بیشتر و سود بیشتر است و با بررسی این موارد می‌‌توانیم به اثربخش بودن یا نبودن تبلیغات پی ببریم.

Analysis-bro

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *